Byla neděle 2. září 2018. Zdánlivě obyčejná, jako každá jiná. A přece se právě toto datum zapsalo do kroniky městečka Buchlovice. Do užívání tam byla školákům a široké veřejnosti předána úplně nová víceúčelová hala Cihelna. Třináct měsíců si široké veřejnosti ukazovala jen zvenku. Dovnitř směli jen šikovní stavbaři a řemeslníci, zkrátka ti, kdož se podíleli na její výstavbě v sousedství tamní základní školy, v místech někdejší cihelny.

Občané Buchlovic věděli, že budování nových prostor pro sportovní účely stojí spoustu práce. A tak nebylo divu, že hotové výsledky čtrnáctiměsíčního snažení chtěli v neděli odpoledne vidět, a to hned při první možné příležitosti, kterou bylo slavnostní otevření haly.

„Myšlenka výstavby víceúčelové haly vznikla před téměř půl stoletím. Když jsem před 28 lety nastoupil na radnici, objevil jsem několik projektových dokumentací, které řešily vybudování kulturního domu. K realizaci žádného záměru však nikdy nedošlo,“ zavzpomínal starosta Buchlovic Jiří Černý.

V roce 2012 rozeslal úřad městyse občanům dotazník, zda si přejí výstavbu víceúčelové haly v prostoru bývalé cihelny, a to s využitím pro sport a kulturu. 71,4 procenta dotázaných se vyjádřilo pro vybudování haly. Ve stejném roce zastupitelstvo městyse vyhlásilo urbanisticko-ideovou soutěž o návrh na víceúčelový areál Cihelna Buchlovice.

„Výstavba víceúčelové sportovní haly byla vysoutěžena za cenu 43 milionů 618 tisíc korun, kterou v plné výši uhradí městys ze svého rozpočtu. Staveniště bylo předáno firmě Pozimos Zlín loni v polovině května a stavbu jsme převzali dokončenou ve velmi dobré kvalitě 31. července,“ informoval místostarosta Buchlovic Bořek Žižlavský. Rozpočet stavby projektanta činil 53 milionů 841 tisíc korun.

„Stavbu se nám podařilo zrealizovat za cenu 44 milionů 196 tisíc korun, tedy s úsporou víc než 9 milionů Kč. Náklady na dovybavení haly, které nebyly součástí základního rozpočtu stavby, činily téměř 2,6 milionu korun. Hodnota haly včetně dovybavení dosáhla částky téměř 47 milionů korun,“ sdělil starosty městyse. Zdůraznil ale, že městys uhradí všechny výdaje z vlastního rozpočtu, bez dotací a nutnosti čerpání úvěrů. Dementoval poplašné zprávy, některých občanů, že starosta a končící zastupitelstvo zadluží městys na celé další volební období.

„Garantuji vám, že zůstatek vlastních finančních zdrojů městyse ke konci prosince letošního roku neklesne pod deset milionů korun,“ ujistil Jiří Černý bezmála šest stovek občanů, kteří se zúčastnili slavnostního otevření Haly Cihelna. Té požehnal buchlovický farář Rudolf Chmelař, pamětní desku při vstupu do haly odhalil její autor Ondřej Oliva se starostou městyse. Slavnostní atmosféru otevření haly dokreslil kulturní program Děcek z Buchlovic, cimbálovky Rubáš a mladé baletky.

Zdroj: https://slovacky.denik.cz/zpravy_region/buchlovice-se-dockaly-viceucelove-sportovni-haly-cihelna-20180904.html